Osada Magurka, najvyššie položená osada na Slovensku, sa nachádza pod hrebeňomNízkych Tatier vo výške 1050 m.n.m., v krásnom prírodnom prostredí v závere Ľupčianskej doliny pod vrcholkami Latiborskej hole, Ďurkovej a Chabenca. Zrubové stavby tvoria jedinú ulicu, nakoľko osada stojí voľne v teréne.
   
Magurka bola založená už v 14.storočí, kvôli baníckej činnosti v jej okolí a je miestnou časťou Partizánskej Ľupče. S dolovaním zlata sa začalo asi v roku 1250. Za vlády Márie Terézie prešlo dolovanie zlata do rúk štátu. Osada mala kedysi význam v rámci celej Rakúsko-Uhorskej monarchie, nakoľko v nej boli významné ložiská zlata a sprievodných rúd. V Kunsthistorische museum vo Viedni, v mineralogickej zbierke, je vidieť skvelú vzorku zlata pod označením Magurka Ungarn. V Budapeštianskom múzeu je tiež 8 kg vážiaci nuget rýdzeho zlata z Magurky. Najväčší rozkvet v ťažbe zlata, asi 25 kg ročne, zažila Magurka pred 1. svetovou vojnou. Mimoriadne vzácny je banský kostolík, v ktorého veži sa zachoval dodnes aj obrovský rapkáč, ktorým kedysi zvolávali baníkov do práce a ohlasovali koniec "šichty".
   
Magurka je výborným štartom pre vysokohorské túry na Latiborskú hoľu 1648 m.n.m., Ďurkovú 1749 m.n.m., Chabenec 1955 m.n.m., ale dá sa z nej dôjsť aj na Donovaly.
   
V zimnej sezóne na svoje si prídu hlavne bežkári v terénoch Magurka-Liptovská Lúžna tam a späť 16 km, rovnako Magurka-Partizánska Ľupča tam a späť 25km. Pokiaľ to snehové podmienky dovolia, tak zdatní lyžiari zvládnu i výstup na hlavný hrebeň s možnosťou návštevy Útulne pod Chabencom.